Žufrik, Busty
Žufrik, Busty
Žufrik, Busty
Žufrik, Busty
Žufrik, Busty
Žufrik, Busty
Žufrik, Busty
Žufrik, Busty
Žufrik, Busty
Žufrik, Busty
Žufrik, Busty
BIKEJÖRING      2010     2009    
RETRÍVRA BAVÍ VŠE, CO DĚLÁ SE SVÝM PÁNEM
25.12.2009, zapsala panička

Podle zaručených zpráv z agentury JPP Žufrika týrám pohybem. Spousta lidí, co ho nezná a viděla ho prvně, ho zas polituje, že má málo pohybu... A přitom lovecký pes musí mít dobrou fyzičku a pohyb k němu neodmyslitelně patří. Retrívři byli vyšlechtěni jako přírodní psi. Byli a jsou pokládáni za společníky pro osamělé lovce, za asistenty, a také za pohledné pracovité psy. Retrívr vykoná vše, k čemu je vycvičen, a jakákoli aktivita v přírodě je pro něj tou nejlepší odměnou. Jen několik plemen oplývá takovu schopností výcviku a přizpůsobivostí. Odlišnost budí závist a proto asi neustále některým lidem vadíme. Přitom je to jen krásný příklad, co všechno tohle úžasné plemeno dokáže. Zde je hokus pokus o záznam z jízdy na kole se Žufrikem po dvou měsících nepravidelných tréninků. Radost kluci dávají najevo, jen když kola vidí! Klik na youtube.

JAK ZLATÝ RETRÍVR K BIKEJÖRINGU PŘIŠEL
8.12.2009, zapsala panička

K bikejöringu jsem se Žufrikem přišla jako slepý k houslím. Se Žufrikem jsem to zkoušela prvně někdy v jeho 16 měsících a po dvou pokusech toho zanechala, neboť zas takový sebevrah nejsem a ručičky mám jak hůlčičky a lehko se lámou. Tehdy jsem chtěla docílit jen toho, aby spokojeně běžel vedle kola...
Mezitím jsme se pustili do dogtrekkingu, kde si Žufrik osvojil práci na postroji a namakal svaly. I když je to věčné štěně, je lépe ovladatelnější a jsme naladěni na stejnou vlnovou délku, rozumíme si i beze slov. Tak jsem prostě jednoho dne téměř vsadila, že když půjde Broněk s Bustym trénovat, budeme je doprovázet, a to taky na kole. Broněk moc nevěřil...
Kluci vyrazili ze vrat a já jsem šla srabácky po asfaltu s kolem vedle sebe, že si nasednu až na poli...pole je o něco měkčí než asfalt... Na polní cestě jsem nasedla a potichounku řekla: "Tak jedem... ". Noo, jeli, jsme, my jsme frčeli a já nemusela ani šlapat! Oči vyvalený, kde se to v kom klukovi bere. Když jsme dojeli Bustyho, i Broněk zíral, nevím, jestli víc na mne, že jsem se udržela nebo na Žufrika, jak mu to jde a jak je při tom šťastný. Dokud Žufrik táhl silou, nechala jsem se táhnout. Po ustálení tempa na přirozený běh už mu pomáhám šlapáním. Ale jen tak, aby šňůra zůstala napnutá. Z kopce brzdím ostošest, nejsem si ještě sama sebou jista. Čím více brzdím, tím má Žufrik větší stabilitu, jak se opírá o postroj. Jenže tím se mu lépe běží a může být rychlejší. Takže s brzdama si moc nepomohu... Každopádně do konce 5km okruhu nás měli Bustíci v patách, a ke konci nás dokonce brzdili!
Překvapena a nadmíru potěšena naším „úspěchem“ jsme druhý den vyrazili na cyklovýlet. I když se v počátcích tréninku má začínat po malých dávkách, abychom psovi práci neznechutili, Žufrik 12 km trasu zvládl s přehledem, jako kdyby trénoval léta, a ještě chtěl na konci házet dummíky. Já byla trochu naklepaná, protože nemám kolo s odpruženými vidlicemi, ale naprosto spokojená, co ten můj kluk dokáže! Kam se na něj hrabou šampioni! Tak jsem koupila přilbu a přihlásila nás na naše první závody. Protože v závodní atmosféře je to úplně o něčem jiném. Což Žufrik předvedl statečně hned na startu - pobavit publikum, tu oblíznout, tu podrbat, a máme co dělat, abychom ze startovní zóny zmizeli dřív, než odstartuje další závodník. Na druhých závodech se na startu už choval jako profík.
Každopádně to Žufrika viditelně baví a fyzicky to zvládá na jedničku! Nejhůře to zvládá mé 18 let staré kolo... tu se něco povolí, tu spadne řetěz...

ZÁVODY PSÍCH SPŘEŽENÍ ŠKVOŘETICE
6.12.2009, zapsala panička

Opět jsem se Žufrikem doprovázeli Bustyho s páníčkem na závody a také jsme se aktivně účastnili. Trať měřila 8,4 km, vedla lesními a polními cestami s mírným převýšením a několika trochu většími bahenním loužemi. Na několika místech pořadatelé dokonce trať vysypali pilinami, takže paráda.
Busty první den letěl jak o závod, v kopcích ale už nechtěl tahat, tak páníček musel makat. Za to v neděli celý závod Busty krásně odběhl až na poslední část, kde byl štěrk, a zpomalil. Nebyl jediný, koho tato část zbrzdila.
Žufrik tentokrát na startu už nedělal fórky pro diváky a nádherně se rozběhl i s taháním. Start byl vedle rybníku...a... Žufrik mne překvapil, rozeběhl se po trati a nikoli do rybníka! První kilometr jsme odletěli, pak následoval bobík, bahno, zase letíme, a blížíme se k řece. Žufrik si dřepl a že chce do vody. Achjo, zkouším ho přemlouvat, až mu postroj přetahuju přes hlavu, ale nedá se. K vodě si nakonec jen čuchne, a můžeme spokojeně dál. Bohužel už nás předjela závodnice za námi. A stálo nás to nejspíš druhé místo :( Rozjíždíme se, překvapivě mi pomáhá i do kopců. Zhruba v polovině trati se kochám krajinou, plazíme se desítkou, ale jedeme. Předjíždí nás spřežení, přidáváme a do cíle dorážíme po 40 minutách. Druhý den je už Žufrik unavenější. Na startu byl bezvadný, sedl si, při odpočítávání začal přešlapovat tlapkama, na "jedna" si stoupnul, na "start" vyrazil. Prostě profík :) To je fakt tak chytrej pes ... no na druhým závodech tohle už pochopit :) jenže to nikdo neocení.U vody jsme se nezastavili, ale celkově jsme jeli pomaleji, mnohokrát mne nechal šlapat kopce samotnou, nepomohl mne. Velmi dobře porozuměl i zákazu vyběhnout za zajícem! Do cíle jsme dorazili později, druhé místo nám nakonec uniklo o 4 minuty. Průměrku máme něco málo přes 12 km, ale chtěla bych to dotáhnout k 20 km... jestli to u zlaťáka tedy půjde. Fotky najdete na rajčeti otevře se do nového okna.

VETAMIX CUP TOČNÍK  
15.11.2009, zapsala panička

ZávodY psích spřežení na suchu pořádaných každoročně na Točníku se letos poprvé konaly pod názvem VETAMIX Cup. Startovalo se ve všech kategoriích na sprintové a midové délce.
Busty byl řádně natěšený, na startu opět neudržitelný. Nadšení mu ale nevydrželo celou trasu, ale co bychom chtěli, vždyť je to ještě puberťák. Trať byla náročnější, kopcovitá. Tentokrát to oba zvládli bez karambolu a do cíle dorazili po půl hodince. Poslední, ale celí.
Poslední tréninky jsme Bustyho doprovázeli... a celkem nám to šlo, tak jsem se rozhodla se Žufrikem zkusit i závodní atmosféru. Jediné, čeho jsem se bála, aby si na startu nedřepl a neseděl zas jak přibitý, tak jak to dokáže, paličák můj ušatej. Po startu se mi samozřejmě zamotal do kola, očuchal diváky, pár šklebů do fotoaparátů a teprve pak jsme mohli vyjet na trať. První den/kolo mě hned dvakrát spadl řetěz, Žufrik běžel ke každému divákovi, ale z pohybu měl radost a do cíle jsme hrdinně doplápolali. Byl jsem zvědavá na druhý den. Startovní peripetie se opakovaly. Hned v druhé zatáčce si sedl a že dál neběží. No, to jsem si zas zavařila, tak to hold odšlápneme pěšky, a nadávala jsem si, ale nevzdávala se. Žufrik párkrát vyválel, pohodá, tabáček, kam spěchat, že? Tak vypadalo našich prvních 1500 metrů. Pak konečně přepnul režim a zbytek trati jsme odběhli. Pomáhal mně i do kopců, kromě toho posledního, který snad téměř všichni závodníci šli po svých. Do cíle jsme opět dofrčeli a nakonec i o dvě minuty dříve než včera! Musím se více namakat, celou mne s kolem nepotáhne, ale když mu pomůžu, pomůže i on mne. Fyzičku má dobrou, trochu tréninku a můžem na MID :) Víc teda musím zamakat já, noo.
Fotky najdete na rajčeti otevře se do nového okna.

VROUTECKÝ SPRINT  
11.10.2009, zapsala panička

Busty má za sebou svůj první závod. A páníček taky. Závod se konal u Vroutku poblíž Podbořan. Pořadatelé vykouzlili na louce nádherné zázemí a účastníci vytvořili bezvadnou přátelskou atmosféru. Jezdilo se na dvě kola, zde mělo jedno kolo délku 5,5 km. Startovalo se v mnoha kategoriích, Broněk s Bustym v kategorii bikejöring muži. Trať vedla po lesních a polních cestách, byla měkká, nenáročná, ideální pro naše dva začátečníky.
Při sobotním startu se Busty moc těšil, na trať vyrazil jako profík, první zatáčku oba vybrali a už mi zmizeli z očí. A než jsem stihla vyfotit další účastníky, byli kluci už v cíli. S jedním menším karambolem, ale celí a spokojení.
Žufrik byl samozřejmě s námi a trochu se nudil... tak jsme alespoň na louce několikrát potrénovali aporty s kožešinovým dummíkem, s kterým posléze v základním táboře strašil, cože si to tak hrdě nese z lesa :) Já jsem tentokrát dělala podpůrný tým, fotila jsem a taky jsem si vyzkoušela kolobrndu. Na kolobrndě jsem nestála dvacet let a pak si na ni stoupnu, když je na druhým konci Busty nasátý závodní atmosférou. Ještě že jsem si na tu koloběžku stoupla až hluboko v lese... nebyl aspoň slyšet můj jekot. Divokou jízdu jsem ale hrdinně ustála. V neděli jsem měla na startu co dělat, abych Bustyho udržela. V poslední sekundě se mi dokonce otočil ke startu, ale vypravila jsem ho na trať včas a správným směrem :) Busty krásně držel stopu, podle čichu běžel za závodníky před sebou a spřežení předjížděl s hlavou vztyčenou, aniž by mrknul. Je vidět, že je to skvělý pracant.
První závody jsou za námi. Průměrná rychlost 17,31 není jistě na poprvé zas tak špatná. Oboum klukům se to moc zamlouvalo a už hledáme termín příštích závodů... Fotky najdete na rajčeti otevře se do nového okna.

 ŽELEZNÝ PSOVOD STÉBLOVÁ

9.8.2008, vysmolil Žufrik

Panička se snaží zbavit páníčka různými způsoby. První jsem byl já. Podruhé vzala páníčka s sebou na dogtrekking. Když pořád vyhrožoval, že začne se mnou běhat a nic se nedělo, přihlásila páníčka na Železného psovoda, soutěž, kterou pořádají pardubičtí záchranáři, a jsou zde i mírnější kategorie pro veřejnost.
Páníček měl obavy z teploty vody, z počasí, jestli tam vůbec vleze, ale vůbec se nazajímal o mne. To se mu také vymstilo. Ještě ale než se začalo, si cvičně vyměnil pneumatiku u našeho domečku na kolečkách. Po úvodním nástupu, kdy byl každý účastník označen startovním číslem, začalo pršet. Co pršet, lít z konve. A v tom nejhorším jsme zrovna startovali. Déšť byl krátký stejně jako naše účast. Páníček se překonal a do vody hupsnul jako ostatní profíci! Jenže mě se nikam plavat nechtělo, na břehu jsem totiž zahlídl nádhernej kus pařezu... První přetahovanou páníček vyhrál, druhou už ne. Po padesáti metrech jsem šťastně na břehu. A pánečkům se to nelíbí?! Jo, prý naši dvojku kvůli mé neposlušnosti diskvalifikovali. Páníček se mne snaží už mimo soutěž nalákat do vody, ale já jsem paličatej, ne a ne a ne. Prý snad nejsem ani retrívr (to neřekli mí páníčkové, ti už to tvrdí delší dobu, ale rozhodčí).
Pak mělo následovat 5 km na kole. I to jsme si zkusili, jenže panička zůstala u auta, a já se k ní chtěl vrátit. A zase to bylo špatně. Nakonec jsme vyzkoušeli 1 km běhu. To mi jde prý nejlíp, jen kdybych netahal stranou k vodě nebo do příkopu za fotící paničkou...
Nakonec jsme se rozhodli zůstat až do vyhlášení, kdy měl přijet i hejtman pardubického kraje. Páníčkové si objednali oběd, a čekání na něj vyžadovalo opravdu železnou vůli. Na smažený sýr s hranolkami čekali celou hodinu! Následovalo vyhlášení dle jednotlivých kategorií. Tři byli diskvalifikování - všichni z I. stupně pro veřejnost, psi odmítli plavat a zamířili si to na břeh. Čtyři účastníci z řad záchranářů zvládli trať, ale mimo stanovený limit. Páníček i přes neúspěch obdržel tričko, div se nečervenal, že si ho nezaslouží... Za odvahu určitě :)
Z dnešního závodu si hlavně páníček odnesl spoustu důležitých zkušeností a prý mě čekají krušné časy.Za rok to chce páníček rozhodně zkusit znovu. Panička je moooc ráda, že ho neúspěch neodradil, ba naopak, a taky že viděl, jak dokážu být neposlušný a hluchý.
Uvidíme kdo z koho, hahá. Fotky naleznete ve fotoboudě.


                           PŘIDEJ K OBLÍBENÝM        Anička na FB        Žufríci na videu        Napište nám      © ANNA ROŽŇOVÁ 2006-2011

                                      dvounožcu navštívilo tyto stránky  krát - práve ted si nás prohlíží