ZÁKLADNÍ ÚDAJE / FORMAL DATA
Datum narození/Date of birth: 30.7.2008

Chovatel/Breeder: Jan Kačur, Litoměřice CZ

Plemeno/Breed: Český horský pes/Czech mountain dog

Pohlaví/Sex: pes/dog

Chovný pes: 1479/08/10, bonitační kód 0

Tetování/Tatoo: 1479

Čip/Chip: 941000001744311

Srst/Coat: dlouhá/long

Barva/Colour: žlutobílá

Váha/Weight: 39 kg

Výška/Hight: 65 cm

DKK/HD: 3/3

DLK/ED: 0/0

Výstavní výsledky: 2xVN1, 2xCAJC, 3xCAC, nejlepší mladý, Vítěz Prahy, 2xBOB, 2.nejlepší mladý pes výstavy, 4.BIG non FCI, Vítěz speciální výstavy (nej pes)

Tituly: Český junioršampion

Ostatní: Coursingová licence, 4.místo Mistrovství ČR v dogtrekkingu 2011 (DTM2), 5.místo Mistrovství ČR v dogtrekkingu 2012 (DTM2), aktivně bikejöring, skijöring...

Fotobook: zde nově zde




ZROZEN VE ZNAMENÍ LVA

Ze Lva vyzařuje teplo, jistota a síla. Lví ctnosti potřebují zralost, aby se projevily v tom nejlepším světle. Stejně tak jako Slunce je i Pes narozený ve Lvu rád středem pozornosti. Má rád svoji volnost, svobodu a možnost ukázat, co v něm je, je tak trochu herec. Je schopný se naučit cokoli a páníček na něj může být hrdý. Je totiž pes, který chce ve svém životě opravdu něco velkého dokázat. Určitě to není pejsek gaučák, potřebuji neustálou akci a změnu. Pes Lev je vřelý, dobromyslný a má skvělou srst. Je to pravděpodobně nejpůsobivější pes ve zvířetníku. Lze z něj udělat ideální výstavní zvíře. Pes narozený v tomto znamení mívá často zlatý lesk srsti, který z něj dělá krále zvířetníkové džungle. Mívá mohutnou hlavu a plece. Vystupuje vždy beze strachu a váhání.
Místo kňourání a jemného žadonění o nějakou tu něhu, lásku a péči to Lev přímo vyžaduje! Mazlíček Lev bude velmi tvrdohlavě a neustále dotírat, než páníčkovi dojde, že poškrábání hřbetu je přesně to, co právě potřebuje. Pes Lev umí komunikovat stejně svádivě jako kočka, protahovat si záda, koketně pohazovat hlavou a dívat se svádivým pohledem. Pokud mazlíček Lev něco chce, ať už se jedná o podrbání hřbetu, sladkost, nebo chce jít na procházku, dá vám to najevo velmi asertivním, přesto rázným způsobem. Má velmi kočičí chování, které je také elegantní, královské a panovačné.Moc dobře ví, že jeho hlavním údělem je nás chránit. Nikdy nemají strach, ale jsou také velmi domýšliví. Možná bychom mohli říci, že mají velmi zdravé ego. Lvi jsou temperamentní, využívají svůj šarm, jak a kdy se jim zachce. Znamení Lva vládne srdci, páteři a zádům. Lvi jsou velmi silní a jen zřídkakdy trpí velkými zdravotními problémy.
Souhvězdí Lva je vidět na jaře večer a na podzim ráno pod Velkým vozem. V listopadu z něj vyletují četné meteory, roj Leonid. Pyšní se přítomností jedné z "královských hvězd", jasným Regulem.


ZE ŽIVOTA BUSTYHO



Jak jsem rostl
Váha/Weight
0,5 kg k 30.7.2008
  8 kg k 30.9.2008
13 kg k 30.10.2008
20 kg k 30.11.2008
25 kg k 30.12.2008
31 kg k 2.3.2009
33 kg k 6.4.2009
34 kg k 30.5.2009
35 kg k 11.12.2009
V současnosti 35-37 kg Výška/Hight
37 cm k 30.9.2008
42 cm k 30.10.2008
54 cm k 30.11.2008
58 cm k 30.12.2008
61 cm k 30.1.2009
64 cm k 30.3.2009
65 cm k 30.5.2009...


Sourozenci
fenečky BERTA a BERMAJA, pejsci BORA, BALI, BARGO a BRIT







ČECHOHORÁČEK A MASTOCYTOM     
27.12.2010

Je to přesně rok, co Busty absolvoval RTG vyšetření na dysplazii s pozitivním nálezem. Kromě toho veterinář diagnostikoval bulku v tříslech s komentem, že je malá a řezání je zbytečné. Bulka byla stabilní, ale rok se s rokem sešel, a bulka dostala své jméno. Mastocytom. Naplánované canisterapeutické zkoušky, long distance závody, vše se ruší.

Mastocytom je tvořen maligně zvrhlými žírnými buňkami neboli mastocyty. Najdeme jej nejčastěji v oblasti třísel, šourku a dolních končetin. Mastocyt je zvláštní buňka, která má svůj původ v kostní dřeni. Nejvíce se podobá bílé krvince, která se jmenuje basofilní leukocyt, ale není s ním totožná. Krevním oběhem se dostává do vazivové tkáně. Je to typický nádor psů středního věku. O to více je jeho nález zarážející a alarmující u tak mladého psa. Podle histologického nálezu lze mastocytomy rozdělit do tří stupňů:
1. dobře diferencovaný
2. středně diferencovaný
3. nediferencovaný (anaplastický).
Chovatelé by si měli uvědomit, že stejně jako u lidí se dědí urč. predispozice ke vzniku urč. typů tumorů. Apelovali jsme na majitele jak rodičů tak hlavně potomků, ale asi marně, nevíme o nikom, kdo by vyšetření podstoupil... :(
Pokud bychom měli shrnout příznaky nádorového onemocnění, pak. bychom si měli všímat těchto věcí:
-déle trvající apatie, nechutenství, hubnutí, zhoršená kvalita srsti.
-opakovaně zvýšená teplota
-déle trvající problémy s dýcháním, kašlem, průjmy či zvracením nereagující na základní léčbu
-chronické kulhání, resp. jiné pohybové problémy (zvláště u starších zvířat)
-nález různě velkých a rostoucích boulí na těle
-opakovaně zvýšená hladina bílých krvinek
-opakované stavy nespecifické bolestivosti aj.


Budeme pevně doufat, že výsledky histologického rozboru vzorku potvrdí první stupeň, který je relativně "přátelský". Operace proběhla bez komplikací, jen probírání z narkozy Bustymu dalo pěkně zabrat. Večer kvíkal při každém pokusu o pohyb, protože doktor mu musel vzít tkáň až u kolenního vazu. Hotová hromádka neštěstí. Dnes jsem ho ale už na procházce musela mírnit. Jen přibrat musí, od středy zhubl o 3 kila:(, což není nic dobrého v souvislosti s nádorem...
Pár fotek pro otrlejší naleznete pod tímto odkazem.

29.11.2010 S Bustym jsem dnes byla na kontrole. Rána se hojí vcelku dobře, i když ne nejlépe. Stehy vytaženy, na výsledky stále čekáme.

27.12.2010 Výsledek histologického rozboru potvrdil tezi zhoubného nádoru. Naštěstí v první fázi, i proto jsme u Bustyho nepozorovali žádný z výše uvedených příznaků. Máme na výběr formu léčby. Buď kortikoidy, kde je údajná úspěšnost kolem 20 % nebo cytostatika. To obnáší celkem dost peněz, cca 12-15 tisíc: Infuze, čas, zvracení, zeslábnutí organismu, apatie, naděje? Údajně se jedná o 100 % metodu. Nevěřím, nic není stoprocentního. Proč by pak tolik lidí umíralo na rakovinu?
Pak je ještě jedna možnost. Vyčkat. Recidiva je možná v průběhu 6-12 měsíců. Je možná, ale není jistá! Ať se rozhodneme pro to či ono, stejně si budeme ve výsledku vyčítat, že jsme neudělali to druhé. A pokud s ohledem na špatné kyčle zvolíme třetí možnost, jistojistě nás spousta lidí odsoudí. Jenže ona je tenká, tenoučká nitka mezi láskou a týráním...
Každopádně Bustymu upravím jídelníček, mohu přidávat javorový sirup se sodou (máte-li další tipy, napište nám do knihy návštěv!). Ať už mu život znepříjemňuje dysplazie nebo zkrátí rakovina, zažije ho s námi na plno. Vždyť radost ze života je ten nejlepší lék!

26.2.2011 Často se ptáte na Bustyho zdraví: Od operace uběhly 3 měsíce. Pooperační zotavení zvládl na výbornou, další měsíc byl v pohodě, ale poslední měsíc neustále bojuje s průjmy a zvracením. Po mnoha absolvovaných vyšetřeních dospěl vet k závěru, že podráždění žaludku, překyselení a občasná nevolnost může být už jen ve spojitosti s nádorovým onemocněním. My jsme zas dospěli za ten měsíc k závěru, že čím více Bustyho šetříme a ulevujeme mu, tím se jeho stav horšil. Pohyb miluje a nesmíme mu ho brát. Na základě vyšetření jsem opět trochu poupravila Bustyho jídelníček.

Základ živočišné hmoty tvoří bílkoviny. Tělo průměrného psa tvoří bílkoviny 16 %, tuky 23 %, uhlohydráty 1,7 %, minerály 3,5 % a voda 56 %. Tvrzení "Jsme to, co jíme" platí jak o člověku, tak i o psu. Správné krmivo by tedy mělo obsahovat bílkoviny, tuky, uhlohydráty, vitamíny, minerály, vlákninu. Pes jako masožravec je schopen strávit 90 až 95 % syrového masa, ale jen 60 až 80 % rostlinných bílkovin. Pacienti s onkologickým onemocněním by měli mít co nejpřirozenější stravu. V případě psů tedy masitou, s co nejvyšším obsahem obsahem tuků a nízkým obsahem uhlohydrátů (nebo úplně bez nich). Protože žírné buňky potřebují uhlohydráty (převážně obiloviny) jako zdroj energie, zatímco tuky jako zdroj energie využívají s obtížemi. Uhlohydráty nalezneme v bramborách a jiné zelenině. V obilovinách jsou tzv. komplexní uhlohydráty, resp. komplexní polysacharidy. Dalším významným zdrojem uhlohydrátů je cukr - sacharóza složená z molekul glukózy a fruktózy. Uhlohydráty se budeme snažit ve stravě eliminovat, případně se jim úplně vyhnout.

Při opakovaných průjmech a zvracení se nám osvědčil Nutridrink. I přesto, že všude píší, že dospělí psi nesnášejí mléčný cukr (laktózu), Bustymu mléčné výrobky pomáhají. Vzhledem k ceně jsem se ho pokusila nahradit Actimelem, účinek stejný. Pravidelně jsme začali znovu přidávat jogurt. Tohle období trvalo asi měsíc a půl. Od března má klid a stolici jak z reklamy na Pedigree. Pravidelně dostává Sanicell na podporu imunity. Dále mi byl doporučován Ovosan, ale cenově je mnohem výše.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ je ale RADOST ZE ŽIVOTA, dostatek pohybu - k nezaplacení. Kdo by se ocitl v podobné životní situaci, neostýchejte se a ptejte se! Každý máme jiné zkušenosti, jiného psa, každému tvorovi ale také sedne něco jiného. Čím více informací budete mít, tím lépe pro vás. Tipy na jídelníček jsem odtud stáhla a ve volných chvílích připravuji novou stránku, kde bude vše uceleně.


                           PŘIDEJ K OBLÍBENÝM        Anička na FB        Žufríci na videu        Napište nám      © ANNA ROŽŇOVÁ 2006-2012

                                      dvounožcu navštívilo tyto stránky  krát - práve ted si nás prohlíží