PLEMENNÝ STANDARD

Nenáročný, odolný pes takové stavby těla, která umožňuje skloubení síly, rychlosti a vytrvalosti. Dobře osrstěný, bez problémů snáší rozdíly teplot klimatu střední Evropy. Kontrastní strakaté zbarvení umožňuje, že je dobře viditelný při práci v terénu v zimních i letních podmínkách...

Třída: Savci (mammalia)
Řád: Šelmy (carnivora)
Čeleď: Psovití (canidae)

Číslo standardu FCI: neuznané (Česká republika)
Oficiální zkratka v ČR: CHP

Obecná charakteristika: Dlouhosrstý strakatý pes s převislýma ušima, mírně obdélníkového až téměř kvadratického formátu těla, na vyšších nohách, pevné konstituce, bez známek lymfatičnosti nebo hrubosti.
Povaha: Povaha přátelská, sebevědomá.
Temperament: Temperament živý. Je dobře ovladatelný, schopný všestranného výcviku.
Hlava a lebka: Úměrná velikosti těla, správného pohlavního výrazu. Mozkovna poměrně široká, ale její šířka je vždy o něco menší než délka, temeno spíš ploché, nepříliš klenuté. Linie temene a nosního hřbetu jsou divergentní.
Nos:Nosní houba černá, nosní partie jen mírně kratší než lebeční, nepříliš hluboká, tupě zakončená. Nosní hřbet rovný, široký.
Oči: Zbarvení duhovky tmavohnědé, oči dobře posazené, s tmavými okraji víček
středně velké, oválného tvaru, vodorovně uložené, hnědé až tmavohnědé, mírného výrazu. Okraje očních víček sytě pigmentované.
Uši: vysoko a široko od sebe nasazené, se širokým úponem, převislé, trojúhelníkovitého tvaru. Poměrně velké, při natažení dosahují ke koutkům tlamy. Předním okrajem přiléhají ke skráním, zadní okraj, zejména v afektu, odstává.
Tlama: Pysky silné, ale přiléhavé, nepřevislé. Koutky tlamy uzavřené. Pigmentace sytá. Zuby velké, skus pravidelný nůžkový. Přípustný je i klešťový skus. Počet řezáků úplný.
Krk: Středně dlouhý, poměrně silný, dobře osvalený, nesený šikmo přibližně v úhlu 45°. Kůže silná, ale bez laloku. Osrstění velmi husté.
Přední část: Rovné a silné, rovnoběžně a středně daleko od sebe postavené. Lokty – směřují přesně dozadu. Záprstí – pružné, ale ne měkké. Tlapky – oválného tvaru, velké, uzavřené. Prsty silné, klenuté.
Trup: Kohoutek – zřetelný. Hřbet – rovný, pevný. Bedra – pevná, svalnatá, krátká. Záď – zaoblená, její nejvyšší bod leží ve stejné výšce jako kohoutek. Může být i lehce přestavěná. Předhrudí – dobře vyvinuté, ale ne přehnané široké. Hrudník – oválného průřezu, dlouhý. Spodní linií dosahuje k loktům, ale ne níže. Břicho – mírně vtažené.
Zadní část: Bedra a nohy silné, dostatečně osvalené, dobře zaúhlené, Hlezna nízká, pro pohledu ze zadu rovná, nevytočená dovnitř ani ven
Ocas: Nasazený v linii zádě, dosahuje k hlezennímu kloubu. Je bohatě osrstěný. V klidu nesený svisle dolů nebo mírně prohnutý a v pohybu a v afektu srpovitě nad linií hřbetu.
Váha: Psi 30 až 40 kg, feny 26 - 36 kg
Výška: Kohoutková výška psů je 60 - 70 cm, fen 56 - 66 cm.
Srst: Dlouhá, délka srsti na hřbetě do 10 cm, na zadní straně stehen a na ocase mírně delší. Je rovná, hustá, uzavřená, v zimě s bohatou podsadou. Břicho je rovněž dobře osrstěné. Na hlavě a předních stranách končetin je srst krátká.
Zbarvení srsti: Je vždy strakaté – barevné plotny na čistě bílém podkladě. Barva ploten může být libovolná. Hlava je zbarvena celá nebo s bílou lysinou. Plotny na trupu mohou být rozmístěny jakkoliv nepravidelně. Na trupu musí být minimálně jedna malá plotna. Plášťové zbarvení je méně žádoucí, ale přípustné, pokud je plášť zřetelně přerušen bílou barvou alespoň na krku (límec) nebo na bedrech. Na bílém podkladě se někdy objevuje tečkování, které lze tolerovat, pokud neruší celkový dojem kontrastu ploten a podkladu.

VÍTE ŽE...



Pro uznání plemene FCI
... jsou vydány směrnice, podle kterých musí mít nové plemeno 4 chovné linie nepříbuzné do 3. generace, musí být dostatečné početné a předvedeno na určené mezinárodní výstavě před komisí jmenovanou FCI. Poté může FCI přiznat pro tato plemena mezinárodní uznání s tím, že 10 roků nemůže být zapisováno v plemenných knihách jiných členských zemích. Po 10 letech musí být znovu požádáno o konečné mezinárodní uznání plemene. Žádost musí obsahovat rozbor šlechtění plemene za posledních 10 let s popisem dosažených jak kladných tak záporných výsledků. Poté FCI určí, na které mezinárodní výstavě musí být předvedena určená kolekce plemene různého stáří a různého pohlaví. Na této výstavě komise FCI rozhodne s konečnou platností buď o další čekací době nebo o trvalém mezinárodním uznání.

Pro uznání plemene UCI
U jiného mezinárodního kynologického svazu - UCI, který neudržuje s FCI kontakty, je to s uznáním plemene jednodušší. Stačí, když žádost o uznání plemene doporučí národní kynologická organizace UCI a potom určený mezinárodní rozhodčí, posoudí předvedená zvířata a podá předsednictvu UCI návrh na mezinárodní uznání plemene.
Např. plemeno pražský krysařík má světového šampióna, ale nesmí být vystavován na mezinárodních a světových výstavách pořádaných FCI.

8. národní plemeno?
Ve světě je stále několik chovatelů, kteří se pokouší vyšlechtit nové plemeno psů křížením místních plemen s některým mezinárodně uznaným plemenem. Tyto pokusy u FCI narážejí na stanovisko FCI neuznávat nová plemena. I u nás probíhá šlechtění nového plemene psů v rámci UCI. Podnětem k vyšlechtění nového plemene vedla potřeba venkovských obyvatel mít u svých domovů malého, nenáročného, odolného psa, dobrého a neohroženého hlídače. Pan Martínek z Turska si vypracoval projekt šlechtění, ve kterém stanovil vybrat vhodné místní psy a feny, které splňují po stránce povahy a zdraví základ nového plemene. V projektu si vypracoval předběžný standard, podle něhož předpokládal vyšlechtit z místních osvědčených psů a fen s přikřížením pražského krysaříka vícebarevného, malého psa a nazval jej “Turský harlekýn”. Šlechtění nového plemene se V. Martínkovi podařilo a třetí generaci těchto zvířat předvedl v Rokycanech na bonitaci psů mezinárodnímu rozhodčímu UCI a na jeho návrh svolilo předsednictvo UCI zapsat tato zvířata do plemenné knihy a vystavit na ně právoplatné průkazy původu.


                           PŘIDEJ K OBLÍBENÝM        Anička na FB        Žufríci na videu        Napište nám      © ANNA ROŽŇOVÁ 2006-2011

                                      dvounožcu navštívilo tyto stránky  krát - práve ted si nás prohlíží