Žufrik+Busty
Žufrik+Busty

HAFBO COURSING NA MONÍNCI      16.4.2011

Naše ZKO Pětihosty pořádala u příležitosti otevření Šanovické pobočky Hafbácké jarní dovádění. Součástí byl i coursingový trénink. A tak jsme se utrhli ze stěhování a vyrazili do přírody. Busty si zaběhal třikrát a zkusili jsme to i se Žufrikem. A...!? Překvapil! Prvně běžel s jedním zaváháním, kdy střapec ztratil, ale jak jsem mu ho ukázala, skvěle pokračoval dál. Po druhé už běžel bez jediného zaváhání, jen na jazyk si málem šlapal :)

Po obědu jsme se zašli podívat na blízký lyžařský areál Monínec. Psiska byli v sedmém nebi, protože zde jsou ještě zbytky sněhu! Fotky najdete zde.


COURSING JARNÍ KRALUPY      27.3.2011

V loňském roce Busty přičichl ke střapečku. Byla to láska na první pohled, na první běh. Záhy na to si vyběhal licenci. A dnes si okusil první coursingové závody. Byl předem jasný vítěz, za čhp běhá sám. Ostatní se zatím zdráhají přidat, bojí se, že by to podpořilo honění zvěře. Správný pes jistě pozná, jestli běží za igelitem nebo za flákotou. A protože za flákotou běhat nemůže, dopřáli jsme našemu sprinterovi běhání za střapcem. Je radost sledovat, jak moc ho to baví. Na pár mizerných fotek můžete juknout k nám do fotoboudy.


COURSING NOVÁ VES        11.7.2010

Vzali jsme Bustyho "trochu" proběhnout :). Ano, opět jsme byli na coursingu, tentokrát nás doprovázel i páníček se Žufrikem. Busty bez problému splnil i další licenční běhy. Příště si však musím vzít na start mačky...baví ho to náramně! Díky vedrům posledních dnů byl začátek posunut na dřívější hodinu a oba licenční běhy proběhly hned na začátku. Byli jsme tak během hodinky hotoví a mohli jít k vodě. Vodu vzali kluci útokem u Veltrus a Žufrika jsme opět ani po hodině nemohli dostat domů :( Fotky naleznete na rajčeti a videozáznam z Bustyho běhů na YouTube.

BUSTY ZAČAL PLNIT COURSINGOVOU LICENCI        20.6.2010

Po dvou měsících od prvního tréninku jsem Bustyho přihlásila rovnou na licenční běhy, které jsou potřeba k získání coursingové licence. Poznala jsem, že mu mohu v tomto směru věřit a že jeho nezdolná touha běhat a lovit mě nezklame. Busty nezklamal. Dokonce byl pochválen, neboť už jsou vidět pokroky, začíná si nadbíhat a při druhém dnešním běhu se dokonce nesměle zakousl! Už se těším na ty zakousnuté slepice...
Po dokončení licence můžeme začít závodit... ale s kým? Jen sami se sebou, pro radost, protože tu nemáme konkurenci. Zní to monstrózne, co? V coursingu se totiž běhá a hodnotí podle plemen. A o dalším zástupci tohoto plemene s coursingovou licenci nikdo neví.
Rozmazané momentky (foťák této kvality prostě nemá tak rychlou uzávěrku... grrr) najdete jako obvykle na rajčeti.

PRVNÍ ČECHOHORÁK NA COURSINGU        18.4.2010

Busty strašně rád běhá, o tom není pochyb. Ale poběží také sám, bez tahu? Bez páníčka? Ano, i s takovým názorem jsem se setkala. Přesto jsem se s Bustym vydala na coursingový trénink do Kralup. Touhu běhat a nejlépe při tom něco lovit má téměř každý pes. Coursing je laicky řečeno terénní psí dostih, který se může běhat v přírodě prakticky kdekoliv, stačí k tomu „jen“ natáhnout lano kolem kladek a mít naviják, který lano se střapcem pohání.
Busty mi udělal obrovskou radost a všechny překvapil. Ačkoli si prvních pár sekund střapec nedůvěřivě prohlížel, jak mu utekl, zvědavost mu nedala a vyletěl za ním. První běh bývá málokdy "během", obvykle běží i páníček... Joo, to já jsem jen sledovala, jak to tomu šikulovy jde. Při druhém běhu už vystřeli jak při mushingu. Oba tréninkové běhy zaběhl jako profík a není pochyb, že do našeho nabitého diáře můžeme vtěsnat další sportovní aktivitu! Jen to čekání, než na nás příjde řada, je úmorné.
Pár amatérských fotek najdete jako obvykle na rajčeti.


VÍTE ŽE...



Coursing
...je sportovní aktivitou, založenou na bezprostřední touze psa lovit. Běhá se v přirozeném terénu, často s přírodními či uměle dosazenými překážkami s cílem ulovit kořist, která je tažená navijákem a tuto návnadu představuje igelitový střapec. Běhá se na dvě kola a trať je postavena tak, aby psi prokázali nejen svou rychlost, ale zároveň i štvavost, inteligenci, se kterou návnadě různě nadbíhají a kličkují a s tím spojenou i obratnost, odolnost a vytrvalost. Cílem coursingu je ulovit kořist, kterou představuje kůže (střapec) tažená navijákem. Výkon psů je hodnocen rozhodčími podle pěti kritérií: rychlost, úsilí při pronásledování, inteligence, obratnost a odolnost.

Jsou dva druhy
Lure coursing - běh za umělou návnadou, vznikl jako náhrada hare coursingu. Hare coursing (též Open field coursing, Live coursing) - běh za živým zajícem, u nás je zakázaný.

Jak se běhá
Startují vždy dva jedinci stejné rasy a stejného pohlaví, kteří jsou od sebe odlišeni bílou a červenou dečkou. Povinný je speciální dostihový košík.

Závody
Aby se mohl stát pes profesionálním závodníkem, musí nejprve získat licenci. Licenční kartu vystavuje majiteli psa ČMKU na základě úspěšně složených licenčních zkoušek. Licenční zkoušky může pes absolvovat ve věku nejméně 12 měsíců pro malá a 15 měsíců pro velká plemena. Skládají se z jednoho sólo běhu pro prokázání zájmu o návnadu a dvou společných běhů.

Dostihy
Jsou určeny pro všechna plemena chrtů (skupina FCI X) a část skupiny FCI V. Běhají se na dráze, která má tvar oválu (většinou dvě velká "U" proti sobě), proto se někdy používá slovo "ovál". Oproti dostihům je trať coursingu nepravidelná, což dává možnost uplatnit se psům inteligentním. Coursing má ještě jednu obrovskou výhodu nepotřebuje dostihovou dráhu.

                           PŘIDEJ K OBLÍBENÝM        Anička na FB        Žufríci na videu        Napište nám      © ANNA ROŽŇOVÁ 2006-2012

                                      dvounožcu navštívilo tyto stránky  krát - práve ted si nás prohlíží